کانکس چیست

کانکس چیست

کانکس چیست

در پاسخ به این سوال که کانکس چیست باید گفت کانکس به یک بنای قابل حمل گفته می‌شود. در واقع وجه متمایز یک بنای سنتی و کانکس، قابلیت حمل بودن آن است. معمولاً در مکان‌های با عدم قابلیت ساخت و ساز استفاده می‌گردد.گروه صنعتی کانکس ساز یکی از بزرگترین تولید کنندگان کانکس در کشور است.

انواع کانکس چیست

انواع کانکس چیست؟ کانکس ‌ها به دو دسته چرخدار و ثابت تقسیم می‌شوند. نمونه چرخ دار آنها بطور مستمر در حال جابجایی می‌باشد. اما نمونه‌های ثابت برای یک مدت زمان خاص در یک مکان می‌ماند. مواد اولیه به کار رفته در کانکس ‌ها عموماً فلز می‌باشد.

بیشتر اسکلت و بدنه را تشکیل می‌دهد. بدنه و سقف کانکس‌ها معمولاً از ساندویچ پنل ساخته می‌شوند. تا عایق صوتی و حرارتی مناسبی برای فضای داخلی آنها ایجاد نماید. این نوع از کانکس به کانکس پانلی یا ساندویچ پنل معروف می‌باشد.

موارد استفاده از کانکس چیست

 • کانکس نگهبانی
 • کانکس مسکونی
 • کانکس سرویس بهداشتی توالت، دستشویی و حمام
 • کانکس فروشگاهی (کانکس روزنامه فروشی، کانکس سوپر مارکت، کانکس گل فروشی و …)
 • مکان‌ های عمومی (مانند کانکس نمازخانه، کانکس درمانگاه، دانشگاه و …)
 • کانکس اداری یا دفتر کار اداری
 • نگهداری تجهیزات
 • کانکس ویلایی
 • کانکس سردخانه نگهداری مواد غذایی مانند (یخچال ها)
 • کانکس عابر بانک امور بانکی نظیر (خودپرداز، ای تی ام)
 • کانکس مخابراتی مانند (بی تی اس)
 • ستاد بحران مثل (کانکس شیلتر و کانکس اضطراری)
 • کانکس مدرسه و کلاس درس
 • کانکس ایزوله یا اتاق قرنطینه

مزایای استفاده از کانکس چیست

مزایای کانکس چیست؟ و استفاده از سازه های پیش ساخته به چند دسته اصلی تقسیم می شوند. دلایل رشد روز افزون این نوع کیوسک هارا توجیح می کنند. بطور کلی اصلی ترین مزایای ساخت و تولید کانکس صرفه جویی در زمان و هزینه ها می باشد. که در شاخه های مختلف اتفاق می افتد. به طور مثال یکی از اصلی ترین آنها صرفه جویی در زمان می باشد.

به این صورت که با استفاده از روش پیش ساختگی و حذف عملیات وقت گیر بنایی و هزینه های بالای آن باعث تجهیز سریع برای کاربری مورد نظر گشته و موجب بازگشت زود تر سرمایه می گردد. و حال اینکه به راحتی می توان آن را از محلی به محل دیگر جابجا کرد. اما ساختمان ساخته شده با روش بنایی و مصالحی مانند آجر و سیمان را نمی توان جابجا کرد. و باید تخریب گردد و در محل جدید دوباره از نو بنا شود.

امروزه سازه های پیش ساخته ای مانند کانکس مسکونی، کانکس ویلایی، کانکس سوییت، کانکس دوبلکس و … به دلیل مزایای بسیار قابل توجهی که دارند، به عنوان جایگزین بسیار مناسب و شایسته ای برای محل سکونت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین کاربرد و استفاده وسیع انواع سازه‌های پیش ساخته یا کانکس های آماده مانند انواع کانکس نگهبانی، کانکس اداری، کانکس کارگاهی، کانکس بازارچه، کانکس مدیریتی، کانتینر یخچالی، کانکس فروشگاهی، کانکس مخابراتی، سرویس بهداشتی سیار، کانکس شیلتر، کانکس پست برق، کانکس مطبوعاتی. در صنایع مختلف قابل چشم پوشی نیست.

در ادامه این مطلب، به بررسی مزایای کانکس و اهمیت کانکس و یا به طور کلی سازه‌های پیش ساخته خواهیم پرداخت. که از میان آنها می‌توان به قابلیت سفارشی سازی در طرح ها و رنگ های مختلف، نصب و استفاده سریع، قابلیت حمل و نقل، ضد زلزله بودن و مقاومت در برابر بلایای طبیعی، از نظر اقتصادی به صرفه بودن، قابلیت فروش پس از استفاده، نگهداری با هزینه کم، پایداری و عمر طولانی و … اشاره کرد.

مزایای کانکس سیار

قابلیت جابجایی: قابلیت جابجایی یکی از ویژگی های اصلی و مزایای کانکس بشمار می رود. چرا که در بسیاری از موارد امکان ساخت بنا و یا انجام عملیات ساختمانی وجود ندارد. و یا زمان کافی برای آن نیست. به راحتی یک کانکس پیش ساخته را می توان به محل منتقل و در عرض چند ساعت مستقر نمود.

از دیگر مزایای این قابلیت جابجایی برای فروشگاه های سیار یا همان کانکس فست فود سیار است. که می توان آنها را مدام جابجا نمود. و پربازده ترین محل را برای فعالیت آنها در نظر گرفت. و یا بصورت دوره ای در نقاط مختلف به فروش محصول یا ارائه خدمات بپردازد. که چنین قابلیتی در سازه های ساخته شده از مصالح سنگین بنایی مقدور نیست.

قابلیت سفارشی سازی در طرح و رنگ‌ مختلف: سازه های پیش ساخته و به طور خاص، کانکس، می تواند طراحی ها و ویژگی های گوناگونی را به لحاظ پیکربندی و شکل، و بسته به کاربرد آن داشته باشند. همچنین رنگ آمیزی یک کانکس می‌تواند سفارشی بوده و بسته به موقعیت و کاربری آن، تغییر کند.

نصب و استفاده سریع کانکس: یکی از مزایای قابل توجه کانکس به عنوان یک سازه آماده و پیش ساخته سرعت اجرای نصب و سپس استفاده سریع از آن است. این مزیت به ویژه در مواقع ضروری نیاز به اسکان منابع انسانی و همچنین در مواقع بروز حوادث و بلایای طبیعی بسیار پررنگ تر خواهد بود.

قابل حمل و نقل بودن کانکس: از ویژگی‌های مهم کانکس ها قابل حمل و نقل بودن آنها می‌باشد. این مزیت از این نظر که فرآیند تولید خانه های پیش ساخته، تولید کانکس و یا کانکس ویلایی، کانکس مسکونی و … در یک کارخانه یا مجتمع تولیدی صنعتی انجام می‌پذیرد. 

به عنوان یک کانکس آماده برای استفاده به مکان مورد نظر قابل حمل و نقل می‌باشد. بسیار قابل ملاحظه خواهد بود. برای مثال موقعیت وقوع زلزله ای را در یک مکان در نظر بگیرید. که تخریب خانه های مسکونی را به دنبال داشته است. اکنون اهمیت کانکس مسکونی و یا خانه های پیش ساخته بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

مقاومت کانکس در برابر بلایای طبیعی و یا ضد زلزله بودن: کانکس ها از این نظر که قابلیت سفارشی سازی در طراحی و پیکربندی را دارا هستند. می توانند طوری طراحی و سفارشی سازی شوند. که در برابر بلایا و حوادث طبیعی از جمله حریق و آتش سوزی، سیل و طوفان و به ویژه زلزله، تا حد قابل قبولی مقاوم و پایدار باشند. از این نظر اهمیت کانکس و ضرورت تولید سازه‌های پیش ساخته بیش از پیش بر ما روشن خواهد بود.
 به صرفه بودن تهیه کانکس ازنظر اقتصادی: کانکس ها البته با نگاهی اقتصادی و با اغماض محدودیت های ناچیزی که برای ما رقم می‌زنند. می توانند بسیار مقرون به صرفه باشند. پرواضح است که ویژگی های دیگر از جمله قابلیت سفارشی سازی، نصب و استفاده سریع، قابلیت فروش پس از استفاده، نگهداری با هزینه کم، پایداری و عمر طولانی   این ویژگی را پررنگ تر می‌نمایند.

قابلیت فروش پس از استفاده: امروزه قابلیت خرید و فروش کانکس دست دوم بسیار رایج و معمول است. همین امر یک مزیت اقتصادی برای کانکس های پیش ساخته را اثبات می‌کند. یک کانکس بسته به کیفیت تولید، طراحی و کاربری آن، می‌تواند برای مدت قابل ملاحظه ای و بدون افت قیمت همچنان مورد استفاده قرار بگیرد.

امکان نگهداری کانکس با هزینه کم: سازه‌های پیش ساخته و به طور خاص کانکس ‌های مختلف طوری طراحی شده‌اند که هزینه های آنها نسبت به خانه های مسکونی و سازه‌ های غیر پیش ساخته به طور قابل ملاحظه ای کمتر است. بهینه سازی طراحی، فناوری استفاده از عایق‌های مختلف در دیواره ها (ساندویچ پانل) و درب و پنجره‌ها (برای مثال: درب و پنجره UPVC) ، استفاده حداکثری از حداقل امکانات و … از دلایلی است که این امر را بهتر توجیه می‌نمایند.

پایداری و عمر طولانی کانکس: همانطور که قبلاً اشاره شد. کانکس ها و خانه های پیش ساخته در برابر بلایا و حوادث طبیعی از جمله حریق و آتش سوزی، سیل و طوفان و به ویژه زلزله، تا حد قابل قبولی مقاوم و پایدار هستند. که با در نظر گرفتن مزیت ها و ویژگی های اقتصادی، و به ویژه کیفیت تولید، دارای پایداری و عمر طولانی می‌باشند. که می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

معایب استفاده از کانکس چیست

خریداران به دنبال منبعی هستند که به صورت بیطرفانه معایب کانکس و سازه های پیش ساخته و کانکس مدرن را مورد برسی قرار داده باشد. از این رو بر آن شدیم تا در این مقاله به برسی معایب کانکس و دیدگاه های مطرح شده در این رابطه به گونه ای کاملا بیطرفانه بپردازیم. چرا که هر چیزی در کنار مزایای فراوان دارای معایب یا به عبارتی هزینه های فرصت است. که با انتخاب آن گزینه های دیگر کنار می روند.

معایب عمومی کانکس

منظور از معایب عمومی کانکس نکاتی است که در تمام کاربری ها از جمله مسکونی، ویلایی، فروشگاهی، نگهبانی و کانکس اداری، سرویس بهداشتی ممکن است وجود داشته باشد. و نوع کاربری آن تاثیری بر کلیت موضوع ندارد.

از مهم ترین این موارد می توان به وجود محدودیت در ابعاد بزرگ برای جابجایی و حمل در جاده ها اشاره کرد. که این موضوع تا حد خوبی از طریق ساخت چند تکه سازه حل شده است. اما در برخی موارد اجرای پلان ها با اشکال غیر متعارف با محدودیت های حمل روبرو می شود.

از دیگر مواردی که به حمل و محدودیت های آن وابسته است جداره های بزرگ شیشه ای است. که ممکن بوده در حالت حمل دچار شکستگی و خطر آفرینی شوند.

نکته بعدی که می توان جز معایب کانکس بشمار آورد. اجرا اشکال خاص یا مصالحی خاص برای فرم کلی و نمای سازه بوده که ممکن است. با روش های سنتی بنایی بتوان اجرا نمود. اما به علت محدودیت نتوان آنها را با ساندویچ پانل و یا با کانکس اجرا نمود.

یکی دیگر از مواردی که به عنوان معایب کانکس بصورت عمومی از آن یاد می شود. کاهش قیمت آن در هنگام فروش مجدد بعنوان دست دوم است. زیرا بطور روتین کانکس دست دوم دارای کاهش قیمت 30 درصدی نسبت به قیمت نو خواهد بود.

معایب کانکس ویلایی

نمي توان ساختمان هاي بلند مرتبه اي را با استفاده از اين روش احداث نمود. و حداکثر دو طبقه بصورت دوبلکس ماکزيمم تعداد طبقاتي است. که مي توان با کانکس ويلایی احداث نمود.

از ديگر معايب آن مي توان به نداشتن سيستم نظارتي از طرف نظام مهندسي اشاره کرد. چرا که زير مجموعه نظام نبوده و مهندسين ناظر پروژه هاي کانکس ويلايي از طرف توليد کننده مي باشند. اما بهتر است که ناظر فردي خارج از مجموعه بوده که بر روند توليد نظارت کامل و گزارش کار کاملي را از نظارت خود در پايان کار ارائه و مسئوليت هاي بعدي را عهده دار باشد.

عمر کانکس ويلايي بخصوص ویلاهای پیش ساخته ای که با ساندویچ پانل ساخته شده باشند. به طور ميانگين از 20 تا 35 سال از طرف توليد کنندگان اعلام مي شود. در مقايسه با ساختمان بنايي کمتر است. چرا که ساختمان هاي ساخته شده با روش سنتي گاها بيش از 50 سال و حتي بيشتر عمر مي کنند.

معایب کانکس چوبی

کانکس چوبی و معایب آن را از این جهت بصورت جدا گانه آوردیم. که دارای ویژگی های منحصر به فرد و همچنین معایب منحصر به فردی است. استفاده از چوب بعنوان یک مصالح طبیعی در مزایا و زیبایی بی نهایت بالای آن دارای سه نکته یا امتیاز منفی بوده که جز معایب آن بشمار می رود.

در کشور ایران که از نظر مساحت دارای پوشش جنگلی کمی نسبت به مساحت کل آن است قیمت چوب و تهیه آن باعث افزایش بسیار زیاد قیمت کانکس می گردد.

مقاوم سازی چوب ها برای اینکه دچار فرسایش و پوسیدگی نشوند و همچنین حشرات به آنها نفوذ نکنند. نیازمند انجام مراحل و عملیات های مقاوم سازی بوده که آن نیز باعث بیشتر شدن قیمت کل خواهد شد.
معایب کانکس چوبی اشتعال پذیر بودن یا به عبارتی مقاومت بسیار پایین در برابر شعله آتش است. که این جزء موارد اصلی موارد در معایب این نوع کانکس بشمار می رود.

مواد اولیه کانکس چیست

مواد اولیه کانکس یا مصالح ضروری برای ساخت کانکس چیست؟ این سازه های پیش ساخته با چه متریالی ساخته می شوند؟ پاسخ به این پرسش ها موضوعی است که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت و نحوه تولید سازه های پیش ساخته مدرن کانکس را شرح خواهیم داد.

ابتدا انواع روش های تولید را توضیح می دهیم. زیرا روش های تولید بر اساس مصالح بکار رفته با یکدیگر متفاوت هستند. با برسی این روش ها انواع مواد مورد نیاز هرکدام نیز مشخص می گردد.

مواد اولیه کانکس متغیری است که به مشخصات فنی و روش اجرای آن بستگی دارد. با مشخص شدن نوع کانکس می توان از بخش فروش مصالح کانکس مورد نیاز را تهیه نمود.

اما در کل استفاده از تیر آهن برای شاسی، پروفیل های آهنی، پانل های آماده در روش پانلی و یا ورق ها و پوشش های خارجی در روش های دیگر، عایق جداره ها، درب و پنجره ها، سیستم سیم کشی و روشنایی، دیوار پوش داخلی، حفاظ درب و پنجره ها، ضد زنگ، الکترود، پیچ و پرچ، آبرو و یا فلاشینگ جز اجزای اصلی تشکیل دهنده کانکس است. که بنا به مشخصات فنی نوع و ضخامت و همچنین کیفیت آنها مشخص می گردد.

دلیل آن هم این است که مجموع هزینه و قیمت کلی کانکس را مجموع مواد اولیه بکار رفته در آن تشکیل می دهد. این انتخاب باید متناسب با عملکرد و بودجه خریدار صورت باشد.

برای مثال یک کانکس سرویس بهداشتی دارای مواد و مصالح متفاوتی نسبت به یک کانکس انبار یا اداری است. که خود این سرویس بهداشتی نیز بنا به محل استفاده و سرانه مصرفی دارای ویژگی های منحصر به فردی خواهد بود. از این رو در ادامه دسته بندی بر اساس گونه های پر کاربرد و روش های متداول طبق مواد اولیه کانکس صورت گرفته است. مواد اولیه کلی کانکس ها شامل موارد زیر است.

تجهیزات کانکس

تجهیزات کانکس چیست؟ تجهیزات کانکس جزئی از انواع کانکس بوده و مدرن کانکس در ساخت کانکس های خود از تجهیزات مختلفی استفاده می نماید. که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

سرویس بهداشتی: در کانکس این امکان وجود دارد که سرویس بهداشتی و یا آبدارخانه نصب گردد. که این سرویس بهداشتی می تواند هم به صورت فرنگی و یا سنتی باشد.

حمام: در کانکس می توان به هر ابعاد و اندازه دلخواه حمام نیز نصب کرد.

گرمایش: برای گرم کردن آب در کانکس می توان از آب گرم کن برقی و یا گازی در داخل کانکس استفاده کرد. تا به راحتی در داخل کانکس آب گرم دردسترس باشد.

آشپزخانه: کانکس می تواند آشپزخانه داشته باشد. و در آشپزخانه کانکس کابینت در انواع متفاوت کابینت فلزی و یا کابینت MDF نصب نمود. از سینگ استفاده کرد. لوله کشی آب سرد و گرم داشت. و برای تهویه هوا کانکس از هود و یا هواکش در کانکس استفاده کرد. تا هوای کانکس به صورت مطلوب درآید.

سرمایش: کانکس می تواند دارای کولر باشد. تا در موقع گرم شدن هوا در بیرون هوای کانکس خنک باشد. کولر می تواند به روی دیواره های خارجی کانکس و یا سقف کانکس نصب گردد. و به وسیله کانال هوا به طور مساوی در داخل کانکس تقسیم گردد. تا هوای کانکس متعادل و دلپذیر گردد. هم چنین برای خنک کردن هوای کانکس می توان از کولر گازی معمولی و یا کولر گازی اسپیلت استفاده کرد.

ایمنی: برای ایمنی در داخل کانکس می توان کپسول آتش نشانی نصب نمود. در زمستان برای گرم کردن هوای داخل کانکس می توان از بخاری برقی و یا گازی داخل کانکس بهره گرفت. و هوای داخل کانکس را گرم نمود.
از تجهیزات مختلفی دیگری نیز می توان در کانکس استفاده کرد. که بستگی به نوع کاربری کانکس دارد. مثلا در کانکس انباری می توان از قفسه بندی در کانکس استفاده کرد. تا فضای داخل کانکس به حداکثر بازدهی برسد.

نمای کانکس

نمای کانکس موضوعی مهم و با اهمیت است. زیرا در اولین برخورد بیننده با این سازه پیام های تصویری به ذهن او مخابره می شود. که با سرعت بسیار بالایی در ناخودآگاه او پردازش شده و یک تصویر ذهنی به همراه یک سری اطلاعات را به شخص می رساند.

این مسئله زمانی مهم می شود که ما بخواهیم تفاوت ایجاد کنیم. و در ذهن بیننده متمایز دیده شویم. بطور مثال در یک مجموعه یا کارگاه عمرانی که تعداد زیادی کانکس کارگاهی وجود دارد. که کاربری های مختلفی از جمله اسکان پرسنل، غذا خوری، سرویس بهداشتی، اتاق مهندسین و بسیاری دیگر برای آن تعریف شده است. ما قصد داریم برای مدیر پروژه و یا دفتر فروش واحد های مجموعه نیز یک کانکس بسازیم.

در اینجا برای اینکه شخص به محض ورود به مجموعه بتواند تشخیص دهد که دفتر مدیر پروژه و یا اتاق مهندسین کدام است. می بایست تفاوت های ظاهری در نمای کانکس وجود داشته باشد. تا آن را از دیگر سازه ها مانند اتاق استراحت پرسنل متمایز کند.
از این طریق به راحتی می توان یک مجموعه کاری را با سلسله مراتب و چارت سازمانی آن بدون هیچ کونه توضیحی و بصورت بصری تعریف کرد.

موضوع بعدی نمای کانکس کافی شاپ و یا فست فود را در نظر بگیرید. این نوع کاربری ها قطعا باید دارای تفاوت های زیادی با یک سازه کارگاهی باشند. زیرا کاربری و نیاز فضا این را طلب می کند. که هم مسائل مربوط به بهداشت در آنها متفاوت است. و هم شکل کلی نمای ظاهری آنها می بایست بطوری طراحی شده باشد. که مخاطب را جذب کرده و باعث افزایش فروش آن گردد.

زیرا همانگونه که پیش تر گفته شد. نمای ظاهری سریع ترین پیام بصری حاوی اطلاعات کلی را به ذهن مخاطب مخابره می کند. و اگر در این مورد موفق شود تصویر خوبی در ذهن بینندگان ایجاد کند. باعث جذب آنها و در نهایت بالا رفتن فروش یک کیوسک فست فود یا فروشگاه سیار می گردد.

عایق بندی کانکس

عایق بندی کانکس چیست؟ برای اینکه کانکس در برابر برف و باران مقاومت داشته و آب نتواند از طریق سقف کانکس وارد کانکس شود. باید سقف کانکس نسبت به آب مقاوم گردد. تا از نفوذ آب به داخل کانکس جلوگیری گردد. به همین خاطر می توان سقف کانکس را ایزوگام کرد. تا دیگر آب نتواند از طریق سقف وارد کانکس شود.

هم چنین سقف کانکس، باید دارای شیب باشد. تا زمانی که باران بروی کانکس می ریزد. بوسیله شیب سقف کانکس و راه تعبیه شده برای هدایت آب به بیرون کانکس منتقل گردد.

یکی دیگر از مواردی که در مورد عایق بندی باید دقت داشت. این است که آب نتواند از کف کانکس به داخل کانکس و یا تخته نفوذ نماید. به همین خاطر کف کانکس باید توسط ایزوگام و قیر عایق بندی شود. که این عایق بندی راه نفوذ آب و رطوبت را به داخل کانکس مسدود می کند. این مورد را نیز باید در نظر داشت که در زمان نصب کانکس باید کانکس نسبت به سطح زمین فاصله داشته باشد. تا کانکس با آب و رطوبت تماس مستقیم نباشد. که این مورد کمک زیادی به عایق بندی می کند.

برای حفظ دمای داخل کانکس و جلو گیری از ورود سرما و گرما به کانکس می توان دیواره های کانکس را عایق بندی کرد. تا کانکس در برابر تبادل گرما با محیط بیرون مقاومت پیدا کند. و در تابستان سرما داخل کانکس و در زمستان گرمای داخل کانکس از دست نرود. این کار موجب می گردد تا در مصرف انرژی برای سرد و گرم نگه داشتن کانکس صرفه جویی گردد.

در ضمن استفاده از درب و پنجره های مناسب در ساخت کانکس می تواند کمک شایانی به این امر داشته باشد. مثلا می توان از پنجره های دو جداره upvc در کانکس استفاده کرد. که این نوع پنجره ها در کانکس باعث عایق سازه در برابر دما و همچنین جلوگیری از ورود سر و صدا به داخل کانکس می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

گروه صنعتی کانکس ساز با بیش از 18 سال سابقه در زمینه طراحی، تولید و اجرای انواع کانکس و ساختمان های پیش ساخته در خدمت شما مشتریان گرامی می باشد. ارائه خدمات نظیر خرید و فروش انواع کانکس و کانتینر مجهز به تمامی تجهیزات و امکانات رفاهی اقدام نموده است. اکنون قادر به تامین فضاهای مورد نیاز شما عزیزان در این زمینه می باشد.

تمامی حقوق متعلق به وب سایت کانکس ساز می‌باشد.  2023 - 2003©