کانکس ویلایی

کانکس ویلایی کانکس ویلایی کانکس ویلایی کانکس ویلایی کانکس ویلایی کانکس ویلایی

کانکس ویلایی

کانکس ویلایی

کانکس ویلایی یکی از محصولات پر فروش کانکس ساز می باشد. کانکس ویلایی یکی از بهترین گزینه ها برای این که صاحب یک سوئیت شیک کوچک با یک سالن و امکاناتی مثل اتاق خواب و آشپزخانه با قیمت مناسبی شوید می باشد. در ادامه همین مطلب به برسی امکانات و شرایط انواع کانکس ویلایی خواهیم پرداخت. و تلاش شده به تمامی سوالات متداول در این مورد پاسخ داده شود. از این رو کل مطلب مانند پرسش و پاسخ به نگارش درآمده تا خواننده با مطالعه آن به درک خوبی از این نوع سازه ها برسید.

کانکس ویلایی یک بنای مسکونی به مانند یک خانه بوده و دارای تمامی امکانات مورد نیاز برای سکونت می باشد. در واقع تفاوت اصلی آن با خانه های سنتی، در نوع مصالح بکار رفته در ساخت آنها می باشد. که باعث به وجود آمدن مزایای زیادی، از جمله قابلیت جابجایی بنا، مقاومت بیشتر در برابر زلزله و سرعت ساخت ساز گردیده است. این مزایا باعث استقبال خریداران از کانکس ویلایی شده است. و مهمترین عوامل گسترش آنها در مناطق ییلاقی، مانند لواسانات و باغ شهر های دیگر کشور می باشد.

ابعاد کانکس ویلایی

در واقع محدودیتی در ابعاد ساخت کانکس ویلایی وجود ندارد. و تمامی ابعاد قابل اجرا است. اما مسئله اصلی بر سر شرایط حمل می باشد. چرا که حمل باعث به وجود آمدن محدودیت ها و رعایت استاندارد ابعاد کالا های ترافیکی است. از این رو معمولا ابعاد بزرگ را یا در محل اجرا می کنند. یا به صورت چند تکه که اصطلاحا کانکس ویلایی دو قلو یا چند قلو به آنها گفته می شود. ساخته و پس از حمل به محل آنها را به یکدیگر متصل می کنند. و به این ترتیب می توان یک سازه بزرگ را در چند تکه، از محلی به محل دیگر جابجا کرد. و این کار باعث می شود. بتوان سازه های پیش ساخته را در ابعاد بزرگ و پلان های متفاوت اجرا نمود.

طراحی کانکس ویلایی

مانند هر سازه یا بنایی کانکس ویلایی نیز نیازمند طراحی معماری، محاسبات سازه و برسی های فنی می باشد. که اینها همه بعد از بازدید از ملک خریدار و با توجه به شرایط و جهت گیری جغرافیایی ملک مورد نظر توسط مهندسین طراح انجام خواهد شد. البته در شرایطی که سازه مانند ویلای پیش ساخته از قبل ساخته و آماده باشد.

این طراحی ها کانکس ویلایی بر اساس بهترین شرایط پیش فرض انجام می شود. معمولا این کار برای بنا با ابعاد کوچک انجام می گیرد. با اکثر شرایط هم خوانی داشته و قابلیت انطباق پذیری دارد. اما در شرایط کلی بهتر است طراحی کانکس بر اساس همان ملک انجام شود. چرا که ممکن است محل قرارگیری درب ها و پنجره ها، نورگیرها و بسیاری از نکات فنی، مانند نوع مصالح مورد نیاز در اقلیم های خاص، باید متناسب با محل قرار گیری بنا تعین شود.

امکانات کانکس ویلایی

همانگونه که در مقدمه گفته شد. کانکس ویلایی دارای تمامی متعلقات یک خانه مسکونی می باشند. که عبارتند از سرویس بهداشتی و حمام، اتاق پذیرایی و اتاق های خواب به همراه کمد دیواری، آشپزخانه با کابینت مجهز شده با سینک، گاز، هود و آبگرمکن، نهارخوری و اتاق نشیمن. حتی در برخی موارد بخصوص در کانکس ویلایی لوکس فضاهایی مانند اتاق فیلم یا فضایی برای میز بیلیارد و پیانو نیز در نظر می گیرند.

مزایا

سرعت ساخت: مهمترین مزیت استفاده از یک سازه پیش ساخته که کانکس ویلایی نیز یکی از آنها است. سرعت در اجرا و قابلیت جابجایی آن از محلی به محل دیگر  و مقاومت در برابر زلزله می باشد. فرض کنید در یک منطقه با اقلیم سرد مانند مناطق شمال غرب کشور، اگر بخواهیم یک سازه را با روش های سنتی و مصالح بنایی بسازیم. به علت سرمای زیاد این امر در زمستان مقدور نیست. چرا که سرمای زیاد باعث یخ زدن بتن و ملات های بکار رفته در ساختمان و در نتیجه توقف ساخت و ساز خواهد شد.

قابلیت جابجایی آسان: در حالی که سازه پیش ساخته را به راحتی در هر فصلی از سال می توان در آنجا اجرا کرد.  زمان مورد نیاز جهت ساختن یک بنای پیش ساخته از نوع کانکس مسکونی حدود بیست تا سی روز است. در نوع سنتی ساخت و ساز بین 9 تا 16 ماه به طول می انجامد. از طرفی به علت استفاده از قطعات پیش ساخته و مصالح سبک این سازه ها دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر زلزله است. و از آنجایی که کشور ما جز مناطق زلزله خیز جهان است. برای استفاده از پیش ساخته سبک بسیار منطقی تر و ایمن تر خواهد بود.

کاهش هزینه های ساخت و ساز: نیز یکی دیگر از مزایای این کانکس به شمار می آید. چرا که در هنگام ساخت و ساز هزینه های جانبی، نظیر تجهیز کارگاه و اسکان پرسنل و بسیاری از مواردی که در کارگاه های ساختمانی مورد نیاز است را ندارد. در نتیجه هم هزینه های تولید کاهش می یابد. از طرفی با اجرای سریع قابلیت بازگشت سریع سرمایه را دارد. در اصطلاح می توان گفت صرفه جویی در زمان برابر با سود بیشتر خواهد بود.

عایق بندی کانکس: نسبت به ساختمان های بنایی، دارای درجه کیفی بالاتری در زمینه بهینه سازی انرژی است. و از اتلاف آن جلوگیری می نمایند.

مشخصات فنی

برای ساخت و ساز با سبک پیش ساختگی مصالح گوناگونی وجود دارد. با توجه به مواردی مانند شکل ظاهری، اقلیم مورد نظر، مسائل فنی، قیمت تمام شده و نظر کارشناسی، طراح معمار از یک یا چند مورد آنها در یک بنا استفاده می شود. مهمترین آنها استفاده از پانل های آماده یا همان ساندویچ پانل است. یا نوع سایدینگ که در واقع نام یک نوع ورق فولادی گالوانیزه شده است. به دلیل فرم خم آنها که بصورت افقی است. به نام سایدینگ یا ویلای کانادایی معروف هستند.

استراکچر یا همان اسکلت کانکس ویلایی متشکل از پروفیل های آهنی و شاسی تیر آهن است. معمولا داخل آنها با دیوار پوش پی وی سی تزیین می شود. این دیوار پوش ها خود دارای طرح های متنوع از چوب و کاغذ دیواری است. خریدار با توجه به سلیقه خود می تواند، یک یا چند تا از آنها را برای محیط داخلی انتخاب کند.

همچنین می توان برای نمای خارجی از چوب های ترموو نیز استفاده نمود. که زیبایی کانکس را دو چندان می کنند. در کنار آن هزینه های کار را نیز تا حد قابل توجهی افزایش می دهند.

کف کانکس می تواند از نوع تخته ضد آب با انواع کف پوش یا لمینت پارکت اجرا و هم می تواند از نوع سرامیک باشد. فقط نوع سرامیک به دلیل استفاده از ملات، ماسه، سیمان باعث افزایش قابل توجه وزن سازه شود. امکان دارد مشکلاتی برای بارگیری و حمل به وجود آورد. یا در هنگام حمل سرامیک ها از ملات خود جدا شوند. توصیه می گردد. اجرای سرامیک پس از قرار دادن کانکس در محل انجام شود.

روش ساخت

برای این منظور بدون در نظر گرفتن نوع مصالح، دو متد کلی اجرا در محل و اجرا در کارخانه وجود دارد.

روش اجرا در محل: برای ملک هایی است که به دلیل محدودیت هایی نظیر عرض کم جاده یا وجود درختان تنومند درون باغ نمی توان کانکس را به آنجا حمل کرد. برای این حالت مصالح اولیه به محل حمل و کانکس از پایه در همانجا ساخته می شود. در این روش مزیتی که وجود دارد. این است که ابعاد بزرگ و یا پلان هایی خارج از حالت مربع مستطیل به راحتی قابل اجرا است. و محدودیت هایی که حمل به وجود می آورد دیگر وجود ندارد.

اجرا در کارخانه: روش بعدی نیز ساخت در کارخانه است. که در این روش کانکس ابتدا بصورت کامل در کارخانه ساخته می شود. و سپس به محل مورد نظر حمل می شود. از مزایای این روش کاهش هزینه های کلی و سرعت بالاتر در ساخت آن را می توان نام برد.

جابجایی

برای جابجایی این کانکس از محلی به محل دیگر، به یک دستگاه جرثقیل با توان متناسب و یک تریلی با کفی مخصوص حمل بار نیاز است. به راحتی کانکس را توسط جرثقیل از زمین بلند کرده و بر روی کف تریلی قرار می دهیم. سپس به محل مورد نظر خود حمل کرده و در آنجا نیز به وسیله جرثقیل تخلیه می کنیم.

مهمترین نکات در هنگام جابجایی

حتما تریلی دارای بارنامه قانونی و بیمه بار باشد. و در صورتی که عرض کانکس ویلایی بیش از 2٫5 متر و تا حداکثر 3٫5 متر باشد. مجوز حمل بار ترافیکی از پایانه حمل و نقل کشور و پلیس راه دریافت شده باشد. و اگر از بیش از 3٫5 تا حداکثر 4٫5 متر باشد. حتما توسط خودرو های سواری باید اسکورت شود.

همچنین توصیه می گردد مسیر را قبل از انتقال سازه مورد برسی قرار داده شود. و محدودیت های عرضی و ارتفاعی جاده مانند تونل ها و پل هوایی ها را در نظر بگیرید. تا از بهترین مسیر و کم تردد ترین مسیر برای جابجایی ویلا استفاده کنید.

اگر کانکس عرض زیادی داشته باشد. مثلا بیش از 3٫5 متر بهتر است بصورت دو قلو ساخته و از محل های مشخص شده جدا شود. سپس در محل مورد نظر مجدداً به یکدیگر متصل شوند. اما برای کانکس های کوچک نیازی به این کار نیست. و کل بنا یک تکه به محل منتقل می گردد.

عمر کانکس ویلایی

اگر بخواهیم با عدد عمر این کانکس را مشخص کنیم. نمی توان عدد دقیقی مشخص نمود. اما بطور حدودی حداقل عمر آن در صورتی که با رعایت استانداردهای لازم و تحت نظارت مهندسین متخصص ساخته شده باشد ۲۵ تا ۳۰ سال است. که در صورت نگهداری و استفاده مناسب ممکن است. بیش از این ها عمر مفید داشته باشد. و یا نهایتا با یک بازسازی و تعمیر مختصر مجددا مانند روز اول نو شود.

کانکس ویلایی دست دوم

اگر به دنبال کاهش هزینه های اولیه برای خرید کانکس ویلایی هستید. یکی از گزینه ها خرید کانکس ویلایی دست دوم می باشد. که در مطالب قبلی به تفسیر در مورد آن گفته شد. نکات مثبت و منفی آن مورد مقایسه قرار گرفت. اما بطور کلی در اکثر مواقع خرید دست دوم به شرط اینکه سازه را دیده اید. نظر یک کارشناس که این کانکس دست دوم را مورد کارشناسی قرار داده است را جویا شده باشید. و اطمینان از سالم بودن قطعات و متعلقات آن حاصل کرده باشید. می توانید خرید مناسبی انجام دهید.

در غیر این صورت ممکن است با مشکلات متفاوتی رو برو شوید. که برطرف کردن آن مشکلات و یا تعمیر و تعویض متعلقات کانکس ممکن است. در مجموع برای شما با هزینه های زیادی همراه شود. که اگر از اول یک کانکس نو خریداری کرده بودید بهتر و کم هزینه تر می شد. پس در هنگام خرید کانکس دست دوم هشیارانه باید عمل کرد.

خرید کانکس ویلایی

برقراری تماس با مهندسین کانکس ساز و دریافت مشاوره های اولیه. مراجعه به محل نمایشگاه محصولات و بازدید حضوری از نمونه های موجود. در خواست بازدید و کارشناسی از ملک شما توسط متخصصین. طراحی نقشه ها، پلان ها، تائید نقشه و شروع تولید. حمل به محل و نصب سازه. اگر مراتب را به ترتیبی که توضیح داده شد طی نمایید.

بهترین نتیجه و مناسب ترین کانکس متناسب با ملک و همچنین بودجه خود را می توانید خریداری کنید. اگر در شهرهایی دورتری نسبت به شرکت سازنده قرار دارید. پس از دریافت مشاوره تلفنی می توانید درخواست بازدید حضوری کارشناسان کانکس ساز را بدهید. که البته این بازدید دارای هزینه های کارشناسی مختصری برای شهرها و استان های دیگر بجز تهران خواهد بود. اما امری الزامی بوده و بدون آن طراحی و ساخت یا بطور کلی تمامی بخش ها با دشواری های زیادی همراه خواهد بود.

نمای داخلی

اگر بخواهیم فضای داخل کانکس را در کاربری های مختلف مورد برسی قرار دهیم. قطعا داخل این کانکس جز مهمترین آنها خواهد بود. چرا که محلی برای اسکان اعضای خانواده و به نوعی سکونت گاه محسوب می شود. که می بایست دارای امکانات رفاهی برای اعضای خانواده باشد. داخل این کانکس دارای امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی و حمام، فضای آشپزخانه مجهز به کابینت و متعلقات آن، اتاق خواب یا استراحت، به همراه یک سالن نشیمن بصورت حداقلی باید باشد. و در مساحت های بزرگ ممکن است چند سرویس بهداشتی بصورت ایرانی و فرنگی، فضای میز بیلیارد، اتاق فیلم و اتاق خواب های بیشتری تعبیه شده باشد.

معایب

با استفاده از مصالح مورد استفاده در کانکس، نمی توان ساختمان های بلند مرتبه احداث نمود. و حداکثر دو طبقه به صورت دوبلکس قابل اجرا می باشد. و اگر بیشتر از دو طبقه اجرا شود. از لحاظ استقامت کاهش چشمگیری حاصل می شود. ولی امروزه با روش های نوین مانند سازه های LSF کانکس ویلایی بلند مرتبه تری می توان اجرا نمود.

از دیگر معایب این کانکس می توان به عدم نظارت بر اجرای آن توسط سازمان نظارت بر مهندسی دانست و همین امر سبب می شود. نظارت بر ساخت کانکس معمولاً توسط مهندسان شرکت سازنده صورت گیرد.

کانکس ویلایی دارای عمری ۲۰ تا ۳۵ سال هستند. و این در حالی است که ساختمان های سنتی می توانند حداقل ۵۰ سال عمر مفید داشته باشند.

می خواهید این کانکس رویایی را سفارش دهید؟

پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا طرح، ابعاد و امکانات داخلی و نمای بیرونی کانکس دلخواه خود را در نظر داشته باشید. سپس با کارشناسان فروش ما از طریق واتساپ و یا مستقیما با شماره 09121886896

تماس حاصل فرمایید. 

پست مرتبط

رنگ کانکس

رنگ کانکس

رنگ کانکس رنگ کانکس از عوامل تاثیر گذار در بهبود عملکرد یک کانکس تولیدی کانکس…ادامه مطلب
مشاوره رایگان

Enter your keyword