کانکس درمانگاه

کانکس درمانگاه کانکس درمانگاه کانکس درمانگاه کانکس درمانگاه کانکس درمانگاه کانکس درمانگاه

کانکس درمانگاه

کانکس درمانگاه

کانکس درمانگاه یکی دیگر از محصولات کانکس ساز است. این کانکس سازه ای پیش ساخته است که دارای دو نوع کلی ثابت و چرخدار است. وظیفه آن امداد رسانی و ارائه خدمات درمانی است. کانکس درمانگاه توسط  کانکس ساز طراحی و تولید می شود. خریداران آن معمولا بیمارستان ها و درمانگاه ها و گاها سازمان اورژانس و خدمات جاده ای می باشد. نوع سیار آن معمولا بیشتر کاربرد دارد. گاها با نام کیوسک امدادی نیز از آن یاد می شود. خدمات درمانی این سازه ها به فوریت های پزشکی محدود نیست. خدمات مشاوره ای یا ایستگاه اهدای خون نیز می باشند.

انواع کانکس درمانگاه

همانگونه که در بالا نیز آمد کانکس درمانگاه در دو نوع کلی ثابت و چرخدار وجود دارد. که گاها به عنوان امداد رسانی، دارو خانه، بهیاری، خدمات جاده ای و اینگونه کاربری ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای تشریح بهتر مطلب، دو نوع ثابت و چرخدار را بصورت جداگانه در ادامه آورده ایم.

کانکس درمانگاه ثابت

کانکس درمانگاه ثابت برای محل هایی که بطور مداوم برای مدتی قرار است در محل مستقر باشد کاربرد دارد. در زمانهایی که یک درمانگاه کوچک در شهرهای کم جمعیت یا روستاها قصد باز سازی یا انجام تعمیرات کلی بنا را دارند. و برای مدتی توان ارائه خدمات به مراجعین و پذیرش بیماران را به علت انجام عملیات ساختمانی ندارند. از این رو اقدام به تهیه یک کانکس درمانگاه کرده و آن را در محلی مناسب قرار می دهند. تا بطور موقت پاسخگوی نیاز های اولیه بیماران باشد.

در این حالت معمولا ابعاد سازه بزرگ و دارای سه بخش اصلی پذیرش، اتاق تزریقات و اتاق پزشک است. که البته این بخش های اصلی دارای بخش های فرعی، مانند رختکن، اتاق پرستار یا پزشک کشیک و سرویس بهداشتی نیز است. از مثال های دیگر کانکس درمانگاه به پایگاه های ارائه خدمات مشاوره خانواده و روانپزشکی، که در اقدامی تحسین برانگیز توسط شهرداری تهران برای اولین بار در نقاط مختلف شهر نصب شد اشاره کرد. که آنها نیز نمونه هایی از این نوع سازه می باشند. که به خدمات درمانی از نوع مشاوره ای مشغول هستند.

کانکس درمانگاه چرخدار

 این نوع سازه که معمول ترین نوع کانکس درمانگاه است. دارای محور های چرخ دار است که توسط یک خودرو کشنده حمل می شود. و می تواند همزمان به چند محله خدمات رسانی کند. از این نوع سازه برای طرح های موقت و امداد های ضروری مانند، مواقع وقوع زلزله یا شیوع یک بیماری واگیر دار خطرناک برای تزریق واکسن به تمامی اهالی یک منطقه استفاده می کنند. در مواقع اضطراری مهم است که خدمات خیلی سریع به بیماران و آسیب دیدگان برسد.

و گاهی بجای انتقال مجروح به درمانگاه بهتر است درمانگاه به محل انتقال یابد. تا بتواند در مدت زمان کمتری بیماران بیشتری را تحت پوشش خود قرار دهد. نمونه های قدیمی تر کانکس چرخدار در هنگام جنگ های زمینی در جبهه ها مورد استفاده قرار می گرفته است. که در واقع کانکس امدادی چرخدار امروزی نسل پیشرفته همان سازه های درمانی که در گذشته جهت امداد رسانی به مجروحان مورد استفاده قرار می گرفته است.

ابعاد کانکس درمانگاه

از نظر ابعاد کانکس درمانگاه ثابت بسیار بزرگتر و مجهز تر از نوع چرخدار است. چرا که محدودیتی در ابعاد برای تولید آن وجود ندارد. حتی می توان دائما ابعاد آن را گسترش و بخش های دیگری را به آن افزود. اما نوع چرخدار به دلیل وجود محدودیت هایی در هنگام حمل و جابجایی و برای اینکه بتواند به همراه خودروی کشنده در جاده ها و خیابان ها تردد کند. می بایست دارای ابعاد استاندارد از نظر حمل و نقل جاده ای باشد.

از نظر تجهیزات نیز به همین ترتیب است. و نوع ثابت دارای تجهیزات و بخش های متفاوتی است. و گاها دارای داروخانه و حتی یک اتاق تمیز برای استفاده به عنوان اتاق عمل سرپایی نیز می باشد. اما در نوع چرخدار شرایط متفاوت است و فقط ابزار ها و تجهیزات اولیه و خیلی ضروری در آن قرار می گیرد. و یک بخش کوچک نیز به عنوان داروخانه در آن گنجانده می شود. که مقداری دارو های حیاتی در آن قرار می دهند. و یک تخت مخصوص پانسمان و تزریقات درون آن قرار دارد.

مشخصات فنی

  • مصالح قالب در ساخت بخصوص برای نوع چرخدار کانکس درمانگاه ساندویچ پانل می باشد. اما در نوع ثابت امکان دارد از نوع مصالح خاص یا دیگری در تولید آن استفاده شود.
  • برای نوع چرخدار باید شاسی از نوع تیرآهن و پروفیل ها برای اسکلت از آهن آلات سنگین با ضخامت 2 میلیمتر می باشد. که با جوش ممتد به یکدیگر متصل شوند. تا در هنگام جابجایی سازه دچار تخریب یا پیچیدگی نگردد.
  • در ساخت این نوع سازه هم در نوع ثابت و هم نوع چرخدار باید به نکات بهداشتی بیش از پیش توجه شود. و راه های نفوذ آلودگی و میکروبها را به درون سازه بست.
  • برای کف سازه در حالت ثابت از سرامیک بهتر است استفاده شود. تا بتوان به راحتی با مواد ضد عفونی کننده کف آن را شستشو کرد.
  • اما در نوع چرخدار نمی توان از سرامیک استفاده کرد. زیرا در هنگام جابجایی های زیاد امکان دارد سرامیک ها شل شود. و از جای خود خارج شود. در این حالت بهتر است از ورق آلومینیومی با ضخامت بالا استفاده شود. تا هم بخوبی بتوان آن را نظافت و مورد شستشو قرار داد.

مزایای کانکس درمانگاه

همانگونه که در کاربری های  کانکس درمانگاه توضیح داده شد. بسیاری از مزایای آن نیز در ضمن این توضیحات آورده شده است. استفاده از این نوع سازه در فضای شهری برای ارائه خدمات درمانی و مشاوره ای بسیار امری پسندیده است. و مشغله های کاری و ازدیاد جمعیت در کلان شهرها باعث ایجاد استرس و تنش بین مردم می شود. و ایجاد مرکز مشاوره اجتماعی به شهروندان در سلامتی روانی جامعه و شادابی شهر وندان بسیار تاثیر گذار است. از مزایای درمانی و فوریتی آن نیز می توان به امداد های جاده ای و امداد های فوریتی در هنگام بلا های طبیعی اشاره کرد.

می خواهید این کانکس رویایی را سفارش دهید؟

پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا طرح، ابعاد و امکانات داخلی و نمای بیرونی کانکس دلخواه خود را در نظر داشته باشید. سپس با کارشناسان فروش ما از طریق واتساپ و یا مستقیما با شماره 09121886896 تماس حاصل فرمایید. 

مطالعه کنید:

کانکس چرخدار

کانکس امداد و نجات

پست مرتبط

رنگ کانکس

رنگ کانکس

رنگ کانکس رنگ کانکس از عوامل تاثیر گذار در بهبود عملکرد یک کانکس تولیدی کانکس…ادامه مطلب
مشاوره رایگان

Enter your keyword