رنگ کانکس

رنگ کانکس

رنگ کانکس

رنگ کانکس از عوامل تاثیر گذار در بهبود عملکرد یک کانکس تولیدی کانکس ساز است. به خصوص در موارد کانکس فروشگاهی، کانکس فست فود و کانکس اداری اهمیت بیشتری دارد. در این مطلب تلاش شده این موضوع را بطور تخصصی مورد برسی قرار دهیم. در انتها نیز نگاهی به سیر تکاملی روند رنگ آمیزی کانکس در گذشته تا به امروز داشته باشیم.

رنگ آمیزی کانکس

بطور کلی بسته به نوع مصالح نما رنگ آمیزی کانکس انجام می شود. که البته در برخی نوع ها مانند نوع کامپوزیتی یا نوع های کارگاهی این کار از قبل در کارخانه های تولید کننده مصالح بصورت رنگ کوره ای انجام شده است. و در برخی نوع ها نیز مانند پوبی فقط رزین مخصوص چوب یا ترمو روی آن اجرا می شود. بیشتر در صنعت پیش ساختگی امروز رنگ آمیزی کانکس به انتخاب نوع و رنگ مصالح و یا حداکثر یک حاشیه برای دورتا دور سازه محدود می باشد.

تاثیر رنگ در کاربری آن

یکی از دلایل حساسیت ما بر روی رنگ کانکس نوع کاربری آن است. که به گونه ای زبان بصری برای انتقال مفهوم به مخاطبین است. که باید در این زمینه تحقیقات لازم صورت گیرد. و به گونه ای عمل کنیم. که اگر سازه ما از نوع فروشگاهی یا فست فود است. دارای رنگ های جذاب و شادی باشد. تا از این طریق مشتریان بیشتری را به سمت خود بکشاند. که در نهایت باعث فروش بیشتر برای ما می شود. همچنین در نوع های سازمانی مانند کانکس پلیس، کانکس نگهبانی یا کانکس آتش نشانی نیز باید از رنگ های مخصوص این ارگان ها استفاده شود. تا مردم به محض دیدن آن متوجه حضور کانکس شده تا در مواقع ضروری بتوانند به آنها مراجعه کنند.

رنگ کانکس در گذشته

در گذشته کانکس ها با ورق های آهنی تولید می شدند. بدنه خارجی آن ها را ابتدا با ضد زنگ پوشانده و قسمت هایی که نیاز به بتونه کاری و درزگیری داشت. را بتونه و پس از اتمام مراحل زیر سازی کل بدنه خارجی کانکس را رنگ آمیزی می کردند. کمی بعد تر و با صنعتی شدن تولید کانکس دو ورق برای بدنه بصورت کلی مورد استفاده قرار می گرفت. که قابلیت های بهتری نصبت به ورق های آهنی داشتند.

یکی ورق فولادی گالوانیزه شده و دیگری ورق های آلومینیومی. این دو اگر چه در رنگ کانکس باعث دشواری هایی می شدند. اما در طول زمان به علت مقاومت زیاد در برابر زنگ زدگی دچار فرسایش و پوسیدگی نمی شدند. حال آنکه ورق های آهنی اولیه در صورتی که جایی از آنها خراشیده می شد. و یا رنگ آنها دچار آسیب دیدگی می شد. به سرعت شروع به زنگ زدگی می کرد.

از این رو ورق های گالوانیزه و آلومینیمی خیلی زود جای ورق های آهنی اولیه را در بازار تولید کانکس گرفتند. چندی نگذشت که سازندگان سازه های پیش ساخته به این فکر افتادند. که راهکاری برای طول عمر بیشتر رنگ سازه ها در نظر بگیرند. زیرا راهکار هایی که تا آن زمان مورد استفاده قرار می گرفت. کار ساز نبود. و بعد کمتر از یک سال کانکس دچار رنگ پریدگی و پوسته شدن کانکس می شد. دلیل این امر نیز این بود که ورق فولادی که گالوانیزه می شود. تا دچار زنگ زدگی نشود. قابلیت جذب رنگ پایینی دارد. و رنگ به خوبی بر روی سطح آن نمی شیند. ورق آلومینیومی هم همینطور و به دلیل ذات خود آلومینیوم قابلیت رنگ پذیری خوبی ندارد.

انواع رنگ کانکس

انواع رنگ مورد استفاده در صنعت کانکس یا از نوع آلاکیدی که به رنگ روغنی نیز مشهور می باشد است. و یا از نوع کنیتکس نیز گاها استفاده می شد. که هرکدام دشواری های خود را در پی داشتند. اجرای تمیز و بی نقص رنگ کانکس ملزم به رعایت تمامی اصول استاندارد است. که زمان اجرا را افزایش می داد. و در هنگام سرما و بارندگی این افزایش زمان واقعا چشمگیر تر می شد. و در نهایت نتیجه کار چون رنگ آمیزی بصورت دستی است. البته منظور از دستی توسط پیستوله می باشد. که آن نتیجه رضایت بخش نبود. و باید راهی می یافتیم تا این عملیات توسط دستگاه های تمام اتومات یا رباط های مخصوص انجام شود.

در اینجا بود که به دنبال راهکاری کار ساز سراغ ورق های بدنه کانکس با رنگ الکترواستاتیک رفت. این ورق ها از نوع فولادی گالوانیزه شده هستند. که هم مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی دارند. و هم با دستگاه های مخصوص رنگ آمیزی و در کوره های پخت رنگ، رنگ آنها مقاوم سازی شده است. خیلی زود ورق های رنگ الکترواستاتیک تمام صنعت پیش ساختگی را از آن خود کرد. و جایگزین روش های قبلی شد.

رنگ کانکس در زمان حال

امروزه رنگ کانکس تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله نوع متریال مصرفی در نما دارد. زیرا اکثر متریال ها پیش رنگ شده و فقط خریدار از روی سمپل آن رنگ مورد درخواست خود را انتخاب می کند. بطور مثال کانکس کامپوزیت که در نمای آن از ورق های کامپوزیت آلومینیومی استفاده می شود. خود دارای سمپل رنگ بندی می باشد. که خریدار به راحتی از روی آن انتخاب می کند. و محصول نیز بر همان اساس تولید می گردد.

بعضی متریال ها نیز دارای بافت اختصاصی می باشند. مانند چوب که برای اینکه نمای کار با طرح چوب باشد. هم می توان از ورق های رنگ چوب و هم خود چوب استفاده کرد. حتی در سال های اخیر ساندویچ پانل نیز با طرح چوب تولید شده است. و می توان گفت دیگر رنگ آمیزی کانکس به معنای سنتی آن از بین رفته است.

مگر زمانی که بخواهیم رنگ خاصی به آن بزنیم. که در نمونه های موجود در بازار وجود ندارد. و باید بصورت دستی ترکیب کنیم. و یا زمانی که قصد رنگ آمیزی یک کانکس قدیمی را داشته باشیم. و بخواهیم رنگ آن نو و تازه شود. این دگرگونی ها باعث شده تا دیگر شاهد پوسته شدن و یا رنگ پریدگی در رنگ کانکس در سال های اخیر نباشیم. و با حذف یکی از مراحل تولید هم هزینه ها را کاهش داده ایم. و هم زمان اجرا را تا حدی بهینه سازی نموده ایم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

مقالات مرتبط

درباره ما

گروه صنعتی کانکس ساز با بیش از 18 سال سابقه در زمینه طراحی، تولید و اجرای انواع کانکس و ساختمان های پیش ساخته در خدمت شما مشتریان گرامی می باشد. ارائه خدمات نظیر خرید و فروش انواع کانکس و کانتینر مجهز به تمامی تجهیزات و امکانات رفاهی اقدام نموده است. اکنون قادر به تامین فضاهای مورد نیاز شما عزیزان در این زمینه می باشد.

تمامی حقوق متعلق به وب سایت کانکس ساز می‌باشد.  2023 - 2003©